Niedługo wybory prezydenta w USA

W bieżącym roku USA odda swój głos na nową głowę państwa. Na ten moment ten obowiązek piastuje Donald Trump i oczywiście zabiega on o następną kadencję. Mimo to konkurencja nie śpi i 50 dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z publicznymi opiniami. Jak dokładnie wyglądają? Szanse którego kandydata mogą być największe? W porównaniu z ostatnimi wyborami, główny oponent Donalda Trumpa ma znacznie większą przewagę.

Kandydat partii Demokratów, Joe Biden, prezentuje ponad 7% przewagi nad teraźniejszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. komitet Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, żeby teraźniejsze badania przewidywały realny wynik głosowania. W 2016 roku sytuacja wydawała się nawet podobnie - Hillary Clinton w ostatnim głosowaniu także wyszła na prowadzenie, lecz ta wyższość nie była bardzo spektakularna. Było to tylko 2,3%. Pomimo że Clinton miała przewagę a także zdobyła więcej głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z Trumpem.

Co ciekawe, w USA nie decyduje o wygranej liczba indywidualnych głosów. Przesądzający okazuje się być wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich ilość i uzależniona jest ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - konkuruje ze sobą przede wszystkim.

W każdym wymienionym stanie sytuacja wygląda inaczej. Gdzieniegdzie przewodzi Trump, w innych stanach Joe Biden. Sytuacja zatem nie jest jednoznaczna. Dużo zdecydowanie będzie zależeć od panujących poglądów w konkretnym stanie - gdzieniegdzie mieszkańcy przedstawiają w znacznej mierze republikańskie postawy, a niekiedy są to ogólnie demokratyczne podejście. Aczkolwiek chociażby w miejscach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnich latach miejsce miały wielkie modyfikacje. Dużo za sprawą młodych ludzi, którzy przedstawiają stosunkowo liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić ze względu na mieszkania w niskich cenach. Podobne podpisy być może będą miały ogromny wpływ na wybór kolejnego prezydenta.

A jak się odbędą wybory podczas koronawirusa? Przez pandemię wybory będą wydłużone, albowiem rozpoczną się już zaraz. Zdecydowana ilość mieszkańców Ameryki się zdecydowała oddawać swój głos korespondencyjnie.

Pozostaje zatem poczekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie jest pewne toteż kierowanie się sondażami może okazać się błędne.

Zostaw komentarz